ورزش از دیدگاه امام راحل

ورزش و تربیت بدنی جزء عملی تعلیم و تربیت است.
آنها که جنبه ورزشکاری و مادی را دانند، آنها جوان‌هایی هستند که قوای جسمی‌شان بخاطر همین ورزش نشاط و آمادگی پیدا می‌کند. آن وقت روح آنها معنویات و ایمان را زودتر قبول می‌کند.

قسمتی از بیانات امام خمینی (ره) در جمع ورزشکاران ورزش باستانی، تاریخ ۵۸/۳/۸
من وقتی شما جوان‌ها را می‌بینم ماشاءالله جوان‌های برومند و پهلوان را خیلی خوشم می‌آید و افتخار می‌کنم به اینکه جوان‌ها علاوه بر برومندی بدنی توجه به دیانت و اسلام دارند و همان‌ طوریکه ورزش کردند برای تقویت بدن، انشاءالله ورزش برای تقویت روح هم کرده‌اند و می‌کنند.
وقتی این دو تا قوه با هم شد قوه جسمانی و قوه روحانی، این ارزش خیلی پیدا می‌کند، قوه جسمانی برای خدمت و قوه روحانی هم برای هدایت، با قوه روحانی انسان هدایت کند خودش را و با قوه جسمانی خدمت کند این دو قوه وقتی که مجتمع شد یک انسان به تمام معنا انسان می‌شود.

قسمتی از بیانات امام خمینی(ره) در دیدار با ورزشکاران و کارمندان تربیت بدنی، تاریخ ۵۸/۳/۱۲
… مملکت ما همین‌طوری که به علماء و دانشمندان احتیاج دارد به این قدرت شماها هم احتیاج دارد. این قدرت وقتی با ایمان باشد وقتی که زورخانه با قرآن باشد با ایمان باشد پشتوانه یک ملت است وقتی قهرمان‌ها، قهرمان‌های اسلامی باشند پشتوانه یک ملت هستند. بازوی یک ملت هستند.

قسمتی از بیانات امام خمینی (ره) در جمع تیم‌های فوتبال منتخب تهران، تاریخ ۶۰/۱۲/۱۷
من خودم ورزشکار نیستم اما ورزشکارها را دوست دارم “احب الصالحین و لست منهم“ از خدای تبارک و تعالی خواهانم که شما جوانان را که ذخیره این کشور هستید و مایه امید ملت و اسلام هستید هر چه بیشتر موفق کند که در همه ابعاد انسانی ورزش کنید. یک بُعدش آن بُعدی است که شما متخصص در آن هستید و امید است که بُعدهای دیگری هم که انسان دارد و انسانیت دارد در شما رشد کند. ورزشکارها همیشه اینطور بودند که یک روح سالمی داشتند، از باب اینکه توجه به شهوات نداشتند، توجه به لذات نداشتند، توجه به یک فعالیت جسمی داشتند که عقل سالم در بدن سالم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *