طباطبایی: اجازه نمی‌دهم آنهایی که مشکل اخلاقی دارند نزدیک بچه‌های کاراته شوند

رئیس فدراسیون کاراته گفت: اگر داوری مسابقات قهرمانی آسیا خوب بود نتایج بهتری کسب می‌کردیم و همه قدرت ما در ازبکستان دیده نشد.

حسن طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری 100درصد نیوز، در خصوص عملکرد ملی‌پوشان کاراته در مسابقات قهرمانی آسیا در تمامی رده‌های سنی اظهار داشت: ابتدا از تمامی مربیان، ورزشکاران، سرپرستان که در مسابقات تلاش کردند و مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک که در این اعزام مشارکت داشتند و جامعه کاراته که همواره پشتیبانی و حمایت داشتند تا این اعزام را به صورت کامل انجام بدهیم، تشکر می‌کنم. ماحصل تلاش ورزشکاران، مربیان، سرپرستان و تیم اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا کسب 7 مدال طلا، 7 نقره و 20 برنز و مجموعاً 34 مدال بود.

وی اضافه کرد: مسلماً اگر  شرایط داوری‌ها در مسابقات بهتر بود، نتایج ما به ویژه در کومیته بزرگسالان دختران و پسران بهتر از اینها می‌شد. به عنوان نمونه اشتباهات فاحش داوری می‌توانیم به مبارزه صالح اباذری و حریف ژاپنی اشاره کنیم که در حالی که حق اباذری مدال طلا بود در نهایت با رای داوران بازنده اعلام شد. مبارزه بهمن عسگری نیز از دیگر مواردی بود که شاهد اشتباهات فاحش داوری بودیم، اما به هر حال زمانی که شکست می‌خورید دیگر صحبت از ناداوری چندان جدی گرفته نمی‌شود. این دو مثال را زدم تا بگویم واقعاً اشتباهات داوری به حدی بود که صدای تماشاگران را درآورده بود.

رئیس فدراسیون کاراته گفت: در سایر اوزان و دسته‌ها نیز شرایط داوری‌ها بهتر از این نبود و اگر بخواهم درباره آن صحبت کنم در حوصله این بحث نخواهد بود.  در کنار این اتفاقات سطح کیفی مسابقات واقعاً بالا بود و ژاپن با تمام قدرت در رقابت‌ها حاضر شده بود و کسانی که مبارزات را پیگیری کردند، می‌توانند این موضوع را شهادت بدهند. ژاپنی که با تیم کامل در مسابقات حاضر شده بود و به عنوان مهد کاراته دنیا در مجموع مسابقات 18 مدال طلا کسب کرد که 12 مدال آن در بخش کاتا بود. ژاپنی‌ها از مجموع 18 مدال طلای خود در کومیته مردان تنها یک مدال کسب کردند.

طباطبایی با تأکید بر تغییر جغرافیای کاراته دنیا، یادآور شد: 10 سال پیش رقابت برای کسب مدال‌ها بین ایران و ژاپن بود و طلاها بیشتر بین این دو کشور تقسیم می‌شد، اما امروز شاهد تغییر جغرافیای کاراته هستیم. کشورهای عربی سرمایه‌گذاری بسیاری داشتند و کشوری مانند اردن 5 فینالیست داشت. با توجه به این شرایط ما در کومیته مردان و زنان نتوانستیم مدال‌های بیشتر و مرغوب‌تری کسب کنیم، اما تیم کومیته تیمی مردان با اقتدار و با اختلاف به مدال طلای مسابقات رسید و از سد تمامی رقبای مدعی خود به راحتی عبور کرد و به این مدال مهم دست یافت.

وی در پاسخ به این سؤال که توقعات بیشتری از ملی‌پوشان کشورمان وجود داشت، گفت: قطعاً باید در خصوص چرایی عدم کسب مدال‌های طلای بیشتر بحث و صحبت شود، اما با توجه به پشتوانه‌هایی که همواره در کاراته داشتیم  نگرانی بابت آینده کاراته و بازی‌های آسیایی هانگژو به عنوان مهمترین رویداد سال آینده ندارم. قطعاً با آسیب شناسی، شرایط در آینده بهتر از این خواهد شد. برای آینده نگرانی نداریم چون در حال حاضر در تیم بزرگسالان دختران و پسران ظرفیت خوبی داشته و ورزشکارانی داریم که یک سر و گردن از ورزشکاران دیگر کشور‌ها بالاتر هستند و تیم امید خوبی نیز داریم.

رئیس فدراسیون کاراته در خصوص برخی انتقادات از عملکرد ملی‌پوشان و کادرفنی گفت: انتقاد اگر سازنده باشد روی چشم خواهیم گذاشت. انتقاد و نقد عملکرد تیم‌های ملی حتماً می‌تواند منجر به شکوفایی شود، اما برخی که تعداد آنها حتی از انگشتان یک دست کمتر است و در 10 سال گذشته نیز هیچ رویداد بین‌المللی را ندیدند، پشت اینترنت و با اعداد و ارقام به دنبال آنالیز تیم هستند. متاسفانه ردپای بغض و کینه در این انتقادات مشهود است و تمام حرف آنها نیز این است که چرا فدراسیون از ما استفاده نمی‌کند. انتقاداتی که با استفاده فدراسیون از این نفرات کاملاً برطرف می‌شود.

طباطبایی یادآور شد: برخی از این منتقدان هنوز پرونده‌های اخلاقی‌شان در محاکم قضایی در حال رسیدگی است و رفتار اخلاقی و کارهای آنها برای جامعه کاراته مشهود است. بچه‌های مردم نزد فدراسیون کاراته امانت هستند و تا روزی که رئیس فدراسیون باشم اجازه نخواهم داد تا این نفرات نزدیک این بچه‌ها شوند. برای مجموعه فدراسیون، اخلاق مهمترین رکن در کنار فن است. با افتخار اعلام می‌کنم کادرفنی ما در تمامی رده‌های سنی از نجیب‌ترین مربیان جامعه کاراته و حتی جامعه ورزش هستند.

وی با انتقاد از برخی حاشیه‌سازان ادامه داد: برخی افراد معلوم الحال برای رسیدن به امیال شخصی، سرباز و سرداری که در حال مبارزه در خدمت مقدم است را مورد بدترین توهین‌، تهمت‌ و فحاشی‌ها قرار دادند. اتفاقی که زیبنده ورزش و کاراته نیست و جامعه کاراته بهتر از من این افراد را می‌شناسد. کارهای بنیادین در تیم‌های پایه شروع کردیم و اثرات آن را خواهید دید. مهمترین برنامه‌ریزی ما برای بازی‌های آسیایی هانگژو است و ان‌شاءالله مثل همیشه تیم ملی در این مسابقات خواهد درخشید. عملکرد تیم ملی را نیز وزن به وزن، نفر به نفر و رده به رده  مورد ارزیابی قرار خواهیم داد تا بارها و بارها پرچم کشورمان را در میادین آینده به اهتزار در بیاوریم.

طباطبایی در پاسخ به این سؤال که با این شرایط  چگونه نسبت به نتایج کاراته در بازی‌های آسیایی نگرانی ندارد، گفت: عدم نگرانی ما از این بابت است که کاراته ما قدرتمند است و می‌دانم همه قدرت کاراته ایران در این قهرمانی آسیا دیده نشد. قطعاً قدرت ما بیشتر و فراتر از مسابقات ازبکستان است و کاراته ایران این ظرفیت را دارد که فراتر از این نتایج را در بازی‌های آسیایی کسب کند.

رئیس فدراسیون کاراته  با اشاره به انتقال مشکلات داوری به فدراسیون جهانی تأکید کرد: اشتباهات داوری مسابقات را به مسئولان فدراسیون جهانی و کنفدراسیون آسیایی منتقل کردم و قطعاً به زودی با برگزاری جلسه‌ای این موضوع را تأکید و یادآوری می‌کنم.

طباطبایی در مورد عملکرد تیم بانوان در مسابقات به تسنیم گفت: آنچه گفتم در بخش دختران و پسران بود و تیم ما در هر دو بخش ظرفیت بیشتری داشت. متأسفانه نتوانستیم نتیجه کافی و لازم را در مسابقات به دست بیاوریم، اما می‌توانیم با پشتوانه و ورزشکارانی که در تیم ملی داریم این پتانسیل مهم را به فعل تبدیل کنیم. از نتایج راضی نیستیم، اما با ارزیابی دقیق‌تر می‌توانیم شرایط را بهینه و بهتر کنیم.

رئیس فدراسیون کاراته در مورد احتمال تغییرات در کادر فنی تیم‌های ملی خاطرنشان کرد: بعد از ارزیابی دقیق توسط فدراسیون، قطعاً در صورت نیاز تغییرات اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *