ایام فاطمیه فرصتی مهم برای ترویج آموزه‌های عفاف و حجاب حضرت زهرا(س) است

حجت‌الاسلام محمدزمانی معتقد است: در زمینه عفاف و حجاب آن‌طور که باید، اقدامات درست و به‌جا انجام نشده؛ این در حالی است که شعر و ادبیات فارسی، ظرفیت بزرگی برای فرهنگ‌سازی در جامعه محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری 100 درصد نیوز ، یکی از راه‌های ترویج عفاف و حجاب در جامعه استفاده از ابزار شعر و داستان است؛ ابزاری که در اختیار مداحان، سخنرانان، جشنواره‌ها و… قرار می‌گیرد و فرهنگی اصیل اسلامی را در زمینه رعایت پوشش به مردم آموزش می‌دهد. اما واقعاً تا چه اندازه در ادبیات داستانی و شعرهای ایرانی به خصوص در سال‌های اخیر به موضوع عفاف و حجاب پرداخته شده است؟ آیا لازم نیست در این زمینه تجدیدنظر جدی صورت بگیرد و حتی در اشعاری که در مدح بزرگان دینی از جمله حضرت فاطمه زهرا (س) گفته می‌شود، به موضوع حجاب و حیای آن حضرت اشاره دقیق‌تری صورت بگیرد؟

خبرگزاری 100 درصد نیوز در گفتگویی که با حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی، شاعر آیینی، انجام داده به بررسی ضرورت پرداختن به موضوع عفاف و حجاب در اشعار و ادبیات داستانی پرداخته است.

از حجاب حضرت زهرا(س) غافل نشویم

موضوع عفاف و حجاب تا چه اندازه در ادبیات فارسی به خصوص در دوران امروزی، به عنوان موضوع سرودن شعر و نوشتن داستان قرار گرفته است؟

در ادبیات قدیم به این دلیل که حجاب، امری مسلم و رایج میان مسلمانان و به خصوص شیعیان بود، مردم کمتر دغدغه تذکر دادن حجاب را داشتند. به همین دلیل شاعران و نویسندگان فارسی در گذشته هرچند که مفاهیم بزرگ و اساسی مانند خداشناسی، عرفان و مدح پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و اهل بیت علیهم‌السلام می پرداختند و تا اندازه‌ای سیره آن بزرگان را در شعر خود منعکس می‌کردند، اما دغدغه یادآوری اهمیت عفاف و حجاب را به عنوان اصل مسلم اسلامی نداشتند.

اما در دوران ما با توجه به تهاجم فرهنگی و جنگ‌های نرم که از سوی دشمنان ساخته و پرداخته می‌شود، حجاب و عفاف تا اندازه‌ای در مخاطره قرار گرفته و یکی از آسیب‌های موجود جامعه، بحث عفاف و حجاب شده است. بر همین اساس است که در شعر معاصر تا اندازه‌ای به این موضوع اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *